קסטל סנט'אלמו (Castel Sant’Elmo) הנמצאת ברובע וומרו (Vomero), משקיפה על העיר, וכמעט מכל פיאצטה קטנה שנפתחת בין הסמטאות תוכלו להציץ עליה חזרה. הטירה יושבת בנקודה הגבוהה ביותר בנאפולי, וממנה נשקף נוף מרהיב על העיר, מפרץ נאפולי, הוזוב ואיי המפרץ – ניסידה, פרוצ'ידה, איסקיה וקאפרי.

קסטל סנט'אלמו ומתחתיה מנזר סן מרטינו

מקור המבנה הוא בבית מגורים מבוצר ששכן במקום, רוברט, מלך נאפולי במאה ה- 14, החליט לנצל את המיקום האסטרטגי ולהפוך את המבנה למבצר של ממש. רעידת אדמה שהתחרשה ב – 1456 פגעה במבנה והוא שופץ מן הייסוד הרבה בזכות המשנה למלך – דון פדרו דה טולדו הנמרץ, לצורת המשושה שנראית היום.

האי ניסידה ומאחוריו פרוצ'ידה ואיסקייה

במשך שנים הטירה היתה סמל לעריצות שילטון הספרדים בעיר ודיכוי האוכלוסיה המקומית, כל התקוממות של אזרחי העיר זכתה לתגובה קשה של המלך ולעיתים כללה גם הפצצות ישירות מן הטירה על העיר. הטירה שימשה גם ככלא במשך שנים רבות, שימוש שהמשיך עד העידן המודרני, מה שלא תרם לחיזוק הזיקה אליה על ידי המקומיים.

היום הטירה משמשת כאתר תיירות בעיקר, האטרקציה המרכזית היא הליכה על החומות והנוף הנהדר מכל עבר, המאפשר תצפית של 360 מעלות על האזור. בחללים מסויימים בטירה ישנם גם תצוגות אומנות מתחלפות הפתוחות לציבור, אבל רוב החדרים הפנימיים אינם זמינים לביקור מכיוון ששוכנים בהם משרדים של חברות ממשלתיות שונות.

הביקור בטירה, בעיני, הוא אחד השיאים של נאפולי, לעיתים בתוך העיר יש עומס של אורבניות, ומבט עליה מלמעלה, המרחבים, הים, ההרים מסביב והעיר עצמה שמלאה בכנסיות מאפשר משב מרענן של פרספקטיבה. גם הביקור ברובע וומרו, דרכו עוברים כדי להגיע לטירה, מראה צד קצת אחר של נאפולי, יותר אירופאי ומאורגן.

לחובבי השיטוט מבינכם, מומלץ לרדת מהטירה דרך שביל מדרגות ארוך שייקח אתכם ישר ללב הסמטאות של הרובע הספרדי.

פרקטי

מידע באתר המוזיאונים של נאפולי – לינק, מידע על עלות ושעות פתיחה.

איך מגיעים

עם המטרו – תחנת ואנוויטלי Vanvitelli, או על ידי כל אחד מהפוניקולרה שקיימים בנאפולי, בכולם יש צורך לרדת בתחנה האחרונה ברובע וומרו כתבתי על זה גם כאן.

Comments are closed.