קסטל נואובו – הטירה החדשה (Castel Nuovo), המיקום שלה על יד הנמל וגודלה המרשים, הפכו אותה לאחד מסמני ההיכר של נאפולי. היא שימשה כמקום מגורם של מלכי נאפולי עד לבניית הארמון בכיכר פלבישיטו, היתה מפוארת ביותר ומרכז תרבותי חשוב בתקופת שושלת אנז'ו שבנתה את הטירה ושלטה בעיר עד 1443.

קסטל נואובו חולשת על נמל נאפולי

שער הנצחון משיש המעטר את הכניסה לטירה הוא אחד השרידים המרשימים ביותר בטירה ובנאפולי בכלל, לעושר של ממלכת נאפולי ואחד מעבודות האמנות המרשימות בעיר מתקופת הרנסאס. השער מתאר את כניסתו של אלפונסו החמישי לעיר, וכיבושה של ממלכת נאפולי על ידי ממלכת אראגון מספרד, אלפונו החמישי עשה שינויים נרחבים בטירה ואחראי למראה הטירה הנוכחי.

קשה לדמיין איך זה לחיות תחת שלטון מלוכני, מוזר בעיני גם שצורת השלטון הזו התקיימה כל כך הרבה שנים כשיש כל כך הרבה סיפורים על מלכים ומלכות מטורפים ואכזריים. בקסטל נואובו למשל היתה מלכה שרצחה את בעלה, מלכה אחרת שהחליפה מאהבים כל שני וחמישי ונפטרה מהם על ידי זריקתם לבאר, וגם המקרה המפורסם של מרד הברונים –

המלך (פרדיננדו הראשון, מלך נאפולי) המשיך את מסורת בית אראגון של קידמה ושינויים, אשר בין השאר כללו חיזוק השליטה והפיקוח על ידי בית המלוכה. חיכוכים נוצרו בין הברונים המקומיים ובית המלוכה, מה שהוביל למלחמה של ממש שנמשכה כשנה. ב – 1487 הסתיימה המלחמה בהפסד הברונים, ולאחר שביתת הנשק ושוך הקרבות, הזמין פרדיננדו הראשון את כל מכובדי הממלכה לחתונה של ביתו, כמחווה לסיום המלחמה וחילוקי הדעות. בחדר שנקרא חדר הברונים וניתן לראותו עד היום הוא אסר את הברונים המתמרדים והוציאם להורג. למי מבינכם שחובב סדרות טלוויזיה, הסיפור הזה אולי נשמע מוכר, מפרק במשחקי הכס (החתונה האדומה) בעל עלילה דומה.

יש כמה דברים מעניינים לראות בתוך הטירה, למרות שרוב יצירות האומנות שקישטו אותה בעבר נהרסו בשריפה ולא נותר להם זכר. הקפלה הפלטינית – קפלה מקושטת ומרשימה, היכל הברונים – החדר בו התרחשה הדרמה, מוזיאון המכיל בעיקר ציורים מהמאה ה -15 עד המאה ה – 18 ונישקייה עם רצפה שקופה דרכה ניתן לראות שרידים של מבנים מתקופת הרומאים.

אני אוהב טירות, הכי אני אוהב ללכת על החומות ולעלות על המיגדלים. לצערי בטירה הזו זה לא אפשרי, כך שהרגשתי די מאוכזב מהביקור שלי בה. נאמר לי על ידי צוות המפעילים שהטירה עוברת שיפוצים נרחבים וב- 2019 אמור להיפתח חלק שמאפשר הליכה על החומות וכניסה לצריחים. כמו כן יפתח מכלול החפירות הארכאולוגיות הצמוד לטירה, שם מצאו שרידים של הנמל היווני והרומאי של העיר.

בסיור – נאפולי, מטרופולין ענק שהוא כפר קטן נראה את הטירה ואת שער הניצחון המרשים.

Comments are closed.