ניסים ואמונות טפלות – נאפולי מלאה בהם. העיר עוצרת את נשימתה, כאשר שני בקבוקונים עם דם קרוש מן המאה השלישית, אשר הנאפוליטנים מאמינים שהוא של הקדוש סן ג'נארו, מוצאים ברוב טקס על מנת לחזות בנס – נס ניזול הדם.

הנאפוליטנים מאוד אוהבים את הקדוש שלהם, רבים בעיר נקראים על שמו – ג'נארו (Gennaro) הקדוש המגן של העיר. הוא היה בישופ נוצרי במאה השלישית, בזמן שהנצרות הייתה דת חדשה. הוא עזר לנוצרים בזמן שהקיסר דיוקלטיאנוס רדף אותם, והוצא להורג על יד נאפולי כאשר סירב לצאת כנגד דתו.

שרידי הדם נמצאים בשתי אמפולות בכספת, וב- 19 לספטמבר חושפים אותם לציבור בקתדרלה של נאפולי. הרחובות עמוסים, כל העיר עוצרת על מנת לקחת חלק בטקס ובתפילה. הדם מונח על המזבח ולאחר תפילות רבות, הדם הקרוש מן המאה השלישית ניזול, הבישופ מטלטל את הבקבוקון להראות לכולם שבפנים אכן יש נוזל. העיר נושמת לרווחה, 21 יריות תותח מקסטל נואובו מסמנות לתושבים את התרחשות הנס.

לא תמיד הדם נמס מייד, ולא תמיד הוא נמס בכלל, כשזה קורא זה סימן שמשהו רע הולך לקרות לעיר. למשל ב-1980 הדם לא נמס, ודרום איטליה סבלה מרעידת אדמה קשה ביותר שפגעה גם בנאפולי. גם ב-1939 הדם לא נמס ופריצת מלחמת העולם השנייה התרחשה בשנה זו. ב- 2016 הדם גם לא נמס, אך לא התרחש אסון גדול באותה שנה, ולכן, הדעות עדיין חלוקות לגבי שיוך ה"אסון" שקרה לאי התרחשות הנס. השנה (2018) הדם נמס, לכן היו רגועים,

שום דבר רע לא הולך לקרות השנה בנאפולי.

הקדוש אהוב ומכובד בעולם הנוצרי ובאיטליה, במשך השנים נתרמו חפצי אומנות וקישוטים רבים לכבודו, את חלקם ניתן לראות בקפלה של סאן ג'נארו בקתדרלה או במוזיאון האוצר של סאן ג'נארו הצמוד לקתדרלה. בקתדרלה גם ניתן לראות את שרידי העצמות של הקדוש, בקריפטה שמתחת למזבח המרכזי. הקתדרלה מאוד מומלצת לביקור.

עדיין לא יצא לי לבקר במוזיאון האוצר של סאן ג'נארו, אם ביקרתם, שתפו בתגובות איך היה?

בסיור – נאפולי, מטרופולין ענק שהוא כפר קטן נראה את הקתדרלה ואת ציור הקיר בתמונה (סאן ג'נארו – יוריט)

Comments are closed.