פרננדו הראשון, מלך נאפולי, לא האמין שזה קורה לו. פעם שנייה שהוא נאלץ לברוח מעירו וממלכתו, ושוב, בגלל הצרפתים…

שבועות של מלכים, סן פרנצ'סקו די פאולה

בפעם הראשונה (1798) הוא יצא נגדם למלחמה, בתקווה להדוף את צרפת המהפכנית מממלכת נאפולי אהובתו, אך צבאו ניגף ואילץ אותו לברוח לסיציליה, משם הוא השקיף איך הצרפתים מקימים רפובליקה בממלכתו. הבריטים והרוסים לא אהבו את ההתפתחויות האלו, ובעזרתם הוא הצליח לחזור לכסאו לאחר מספר חודשים.

בפעם השנייה (1806), נפוליאון כבר קיסר צרפת, וקיסר כועס, בעקבות ברית נייטרליות שפרננדו הפר. צבא צרפתי כבש את נאפולי ונפוליאון הקים שושלת חדשה בממלכה, בתחילה אחיו של נפוליאון – ז'וזף, ולאחר מכן, ז'ואקים מירא – גנרל מוכשר, וגם, בעל אחותו הצעירה של נפוליאון.

ז'ואקים מירא לא ביזבז זמן, והחל בתכנון מחדש של העיר והאזור שנקרא היום פיאצה דל פלבישיטו (Piazza del Plebiscito), בה נמצאת כנסיית סן פרנצ'סקו די פאולה (Basilica di San Francesco di Paola).

פרננדו כעוס ומתוסכל, ביקש את עזרתו של הקדוש סן פרנצ'סקו די פאולה לקבלת השלטון חזרה ונשבע להחזיר לו גמול. אנחנו לא יודעים מה עשה סן פרנצ'סקו די פאולה, אבל אנחנו כן יודעים, שז'ואקים מירא, נחוש לשמור על שלטונו בנאפולי בתקופת התוהו ובוהו באירופה של נפוליאון, יצא למלחמה כנגד האוסטרים והפסיד. גם האוסטרים וגם האנגלים תמכו בחזרתו של פרננדו לכס שלטון ממלכת נאפולי וכך קרה שב- 1815 חזר פרננדו לשלוט בממלכתו, וגם איחד אותה רישמית עם ממלכת סיצליה ליצירת ממלכת שתי הסיצליות.

אנחנו אומנם לא יודעים מה עשה סן פרנצ'סקו די פאולה בשביל להחזיר את פרננדו לכס המלוכה, אבל פרננדו, ידע. על כן הוא עמד במילתו, שינה את תוכניותיו המקוריות של ז'ואקים מירא לכיכר והקים את כנסיית סן פרנצ'סקו די פאולה – הכנסיה המרשימה שמקיפה כחצי מכיכר פלבישיטו.

הכנסייה בנויה בסגנון נאו-קלאסי, תכנון החזית הושפע מהפנתאון ברומא, שתי קפלות המחוברות למבנה המרכזי על ידי מסדרונות ארוכים עם עמודים איונים, עוטפים את הכיכר הרחבה.

הכנסייה פתוחה לביקור, היא אינה יפה בעיני כמו כנסיות אחרות בנאפולי, אך היא בהחלט שווה ביקור ובעלת נוכחות רבת רושם. ההליכה אליה דרך הכיכר, התצפית לכיכר ממנה ושיטוט בין העמודים האיונים של המסדרונות החיצוניים, משרים הרגשה נינוחה ואבק מלכים על הביקור.

את שני גיבורי סיפור הולדתה של הכנסייה אפשר לראות בכיכר היום. בתצפית מהכנסיה לכיכר – פסלו של פרננדו הראשון רכוב על סוס, מצוי במרכז הכיכר מצד ימין, ופסלו של ז'ואקים מירא – הוגה הכיכר ומבנה הכנסייה המקורי, נמצא בחזית הארמון המלכותי שני מימין, גם למפסידים, נותנים כבוד בנאפולי.

בסיור – נאפולי, מטרופולין ענק שהוא כפר קטן נראה את הכנסייה ואת הכיכר היפה שמולה.

Comments are closed.