לאורך הצד המזרחי של הרחוב המרכזי בנאפולי – ויה טולדו, שוכן חלקה של העיר הנקרא הרובע הספרדי. כשמסתכלים על מפת נאפולי, קל לזהות את הייחודיות של הרובע – רחובות קטנים בשתי וערב מדוייק שיוצר רשת מוגדרת היטב. הרובע נבנה במאה ה – 16 בהנחיית דון פדרו דה טולדו – המשנה למלכי ספרד, ששלטו באותה תקופה גם בממלכת נאפולי. מר טולדו עשה שינויים רבים בעיר וגם הרחיב ויצר את ויה טולדו, שנקראת על שמו.
הרובע נבנה במקור כמגורי חיילים, שכונה שלמה שהיא קסרקטין. הבנייה הייתה ייחודית וחדשנית – רחובות ישרים ומאורגנים ובניינים בני חמישה קומות, לא היו הסגנון המוכר והנהוג לבנייה בתקופה ההיא. אחת המטרות בבנייה היתה גם ליצור אזור חיץ מוגן בין אזורי השלטון לאוכלוסיה עצמה.

החיילים בתקופה ההיא לא היו האנשים המצטיינים של החברה – הימורים, צריכת זנות ובריונות כללית היו התנהגויות מקובלות, וכך, השכונה הפכה עם השנים לאזור הפשע והעוני של העיר. עד לפני שנים לא רבות, הרובע הספרדי היה נחשב אזור מסוכן להסתובב בו. אם זאת, נאפולי משנה את פניה, הפשע המאורגן משתנה והפשע ברחוב והעוני, נודדים לאזורים מחוץ למרכז העיר. היום הרובע הספרדי הוא אזור בטוח לשוטטות, יש המון תיירים, מסעדות ובתי הארחה, המיקום המרכזי והקסם של הסימטאות הופכות את הרובע לאזור מבוקש.

הרובע הוא בדיוק מה שהופך את נאפולי למעניינת כל כך, הוא משלב יופי של סמטאות צפופות ואורבניות, מרופטות ומוזנחות עם חיים שוקקים. לא נדיר לראות משפחה מסדרת שולחן לארוחת ערב ברחוב ממש, או את בן בעל המכולת מניח מצרכים בסל, שנמשך בחבל על ידי זקנה מהמרפסת בקומה הרביעית. כולם מכירים את כולם והפטפטת ברחוב חוגגת.

במרכז הרובע נמצאת כנסייה קטנה – כנסיית סנטה מריה פרנצ'סקה (Chiesa di Santa Maria Francesca delle Cinque Piaghe). המבנה בו שוכנת הכנסייה היה בעבר הבית של הקדושה מריה פרנצ'סקה, אישה שבמקום להתחתן הקדישה את עצמה לדת הנצרות. היא מאוד אהובה ברובע ואליה מופנות תפילות נשים עקרות. הכנסייה עצמה קטנה ואינטימית, ובמעלה המדרגות נמצא החדר בה גרה הקדושה כסוג של מוזיאון, בו גם נמצא הכיסא של הקדושה, שלפי האמונה, ישיבה בו, יכולה לגרום לניסים. אני אוהב את הכנסייה הזו, הפשטות, הנשים שמתפללות בה באדיקות והאהבה שהמקומיים נותנים לקדושה (מכיוון שהגנה עליהם בזמן ההפצצות של מלחמת העולם השנייה), מעבירים בי תחושה של שיתוף והכרות אינטימית עם בני המקום.

כיף לשוטט בסמטאות של הרובע הספרדי, לראות את חיי היום יום, בעלי המלאכה ודוכני מוכרי הדגים והירקות.
אם תהיו רעבים בזמן השיטוט, נסו את המסעדות האלו –

Tratoria Nennella
המקום הזה די התפרסם, בזכות בעל הבית הצבעוני שלו, שר, רוקד צועק ומגיש אוכל פשוט טעים וזול. זו מסעדה די גדולה, יש אנשים שאוהבים את הסגנון הזה של השרות ויש כאלו שלא (Vico Lungo Teatro Nuovo, 103/104/105).

Pizzeria 7 Soldi
פיצרייה נאפוליטנית קלאסית, שרות מעולה ופיצה טובה (Vico Tre Re a Toledo, 6).

Pizzeria e Trattoria da Mimi

פיצרייה מעולה ואוכל מקומי (Via Speranzella, 110-112).

Comments are closed.