במרכז נאפולי נמצאת גלריית אומברטו הראשון, מבנה יפייפה שקשה לפספס. הוא נבנה בין 1887-1891 ומסמל את הריסאנמנטו (Risanamento) בנאפולי. הריסאנמנטו הייתה תקופה שהתאפיינה בבנייה נרחבת בערי איטליה, שהתרחשה לאחר האיחוד של כל הממלכות הקטנות למדינת איטליה שאנו מכירים היום.

גלריית אומברטו הראשון

מי מכם שביקר במילאנו בוודאי מזהה את הדמיון בין הגלריה הזו לגלריה ויטוריו אמנואלה השני – ויטוריו אמנואלה הוא אביו של אומברטו, והגלריה במילאנו קודמת לגלריה בנאפולי.

ההבדלים בין הגלריה של מילאנו והגלריה של נאפולי ניכרים, ואפשר להגיד שהם מאפיינים את ההבדל בין הצפון לדרום באיטליה – במילאנו זהו מרכז קניות יוקרתי, המותגים המפורסמים בעולם תופסים את כל הגלריה והיא משמשת כקניון גדול, בעוד בנאפולי קיימות אומנם מספר חנויות יוקרה, אך אפשר גם למצוא חנות מזכרות קטנה, מוכר טבק, או חנות שעומדת ריקה כבר מספר חודשים. המבנה עדיין מרשים ביותר וכיף לבקר בו, ומומלץ אם אתם כבר כאן, לטעום את אחד מן המאפים בדוכן שעומד ביציאה לויה טולדו (Sfogliatella Mary).

במרכז הגלריה ישנה ריצפת פסיפס יפה עם מצפן הרוחות וגלגל המזלות שנבנה על ידי אומנים מוונציה. הריצפה שרואים היום היא שיחזור של הריצפה המקורית שנהרסה בזמן מלחמת העולם השנייה. מסורת נאפוליטנית היא לעמוד על סימן המזל שלכם על רגל אחת, לקפוץ שלוש פעמים ובפעם הרביעית לקפוץ החוצה מהמעגל תוך כדי בקשת משאלה.

חדי העין בינכם יבחינו כנראה במספר מגני דוד שמעטרים את הכיפה המרכזית של הגלריה. במקרה הזה אין קשר ליהדות, המגן דוד הוא סמל שמשמש גם את הבונים החופשיים, ומשרד שלהם נמצא באחת הקומות בגלריה.

אומברטו הראשון זכה לגלריה יפה לזכרו, אם זאת לאיטלקים רבים הוא זכור כמלך שמרן ומנותק. ב – 1898 התקיימו הפגנות במילאנו, כמחאה על מחרי הלחם הגבוהים, ההפגנות הסתיימו בהרג של אזרחים רבים בהוראתו של אחד ממפקדי הצבא. אומברטו הראשון בירך את המפקד על פעולותיו, וזכה לגל של ביקורת ציבורית. סופו היה שהוא נרצח על ידי אחד מנתיניו ב- 1900 כנקמה על מעשים אלו.

בסיור – נאפולי, מטרופולין ענק שהוא כפר קטן נבקר בגלריה ונדבר בה על הקהילה היהודית בעיר.

Comments are closed.