שבת בבוקר, יום יפה. אמא שותה המון קפה, אבא קורא המון פייסבוק, המון פייסבוק …

למעשה זה היה יום ראשון, אבל אם לאריק היה מותר לעבד את המילים לשיר הזה אז גם לנו מותר.

יום ראשון הראשון של החודש, הכניסה לארמון קזרטה – חינם. "נוסעים לקזרטה?" אני שואל את אהובתי מעבר לדפי הפייסבוק, היא לא עונה, קשה להניע את הדרום איטלקים לעשות משהו. "נוסעים לקזרטה?" אני שואל את טיאגו הבן שלי, "סי! קדטה!" הוא אומר, "יופי חמוד שלי, נוסעים, אנדיאמו!"

הארמון במלוא הדרו

ארמון קזרטה (Reggia di Caserta) הוא אחד הארמונות המלכותיים המרשימים באירופה. המבנה שלו עצום, ומכיל כ- 1200 חדרים. הוא נבנה ב- 1750 ושימש את המלכים הבורבונים של נאפולי. לא ביקרתי בארמון ורסאי, אבל כאן נוהגים לעשות השוואה בין הארמונות, מסיפורים וקריאה, נראה לי שכבודו של ורסאי במקומו מונח, אבל ארמון קזרטה, עדיין מרשים בזכות עצמו. מטרת בניית שתי הארמונות היתה דומה, המלך רצה להרחיק עצמו מן העומס של העיר וגם להתרחק מן העם, אנו מדברים על תקופה בה המהפכות החלו באירופה, ושלטון המלוכה היה תמיד מאויים ובסכנה.

מקום של כבוד מילא הארמון במלחמת העולם השנייה, כאשר השתמשו בו כוחות הברית כמפקדה וב- 1945, נחתם בו הסכם הכניעה ללא תנאי של הכוחות הגרמנים באיטליה.

הארמון מכיל חדרים רבים עם ציורים וקישוטים מרהיבים, גודל עצום, ועושר שנשקף מכל פינה. מעניין לקרוא את תיאורו של פנים הארמון על ידי ג'וזפה די למפדוזה בספרו המעולה "הברדלס" המתרחש בתקופה של איחוד איטליה בסביבות שנת 1860 "הנסיך היה צועד לצידו של החצרן התורן, והלה מוליך אותו וכובעו תחת בית שחיו ומנבל את פיו בעגה נאפוליטנית גסה. והם עברו באולמות רבים מספור, בנויים לתפארת ומרוהטים להבחיל (ראי נאמן לדמותם של מלכי בורבון הללו) ובפרוזדורים מזוהמים, ועלו במדרגות שלא נוקו כראוי, עד שנכנסו לבסוף לחדר המתנה מלא ממתינים" (ג'וזפה די למפדוזה, הברדלס, בתרגום פנינה בת-שלה, מרים שוסטרמן, אמציה פורת).

היום לא תמצאו ליכלוך במדרגות

אם מישהו תהה מדוע נאפולי כל כך מלוכלכת, אין לי הסבר מניח את הדעת, אבל על פי התאור למעלה, נראה שיש לכך שורשים עמוקים ומסורת עתיקה… מעניין לחשוב על ארמון כמקום מלוכלך, לעיתים אני תוהה אם הסופר ניסה פשוט ליצור אווירה של חורבן, הזנחה וסוף, כאלגוריה לממלכת נאפולי המתפוררת בשנותיה האחרונות.

הארמון אומנם מיוחד מאוד, אבל לדעתי האטרקציה האמיתית הוא הפארק הצמוד אליו. לכל אורכו של הפארק ( כ-3 ק"מ) אקוודוקט מים אשר מזין בריכות ומזרקות מרשימות. בקצה הרחוק מן הארמון מתחיל האקוודוקט במפל גדול היורד מן ההר. זהו החלק הגבוה, הנוף על פני הפארק עם הארמון ברקע – מאלף, כמו נלקח מסיפור אגדה.

האקוודוקט והפארק שמסביב, כיף ממש

השיטוט בפארק מהנה ביותר, אפשר ללכת עד תחילת האקוודוקט, לשכור את שירותיה של מרכבה עם סוס או להשתמש באוטובוס ההסעה שנוסע הלוך ושוב. אנחנו שכרנו אופניים עם כיסא לילד, הסתובבנו בפארק האכלנו דגים, רכבנו על שבילים בוציים בתוך היער ונהנו מאוד.

איך מגיעים – ארמון קזרטה נמצא בעיירה קזרטה (Caserta) כחמישים דקות נסיעה ברכבת מתחנת הרכבת המרכזית של נאפולי.

לינק לאתר ארמון קזרטה, הארמון סגור לביקור בימי שלישי.

לינק למסעדה שאני אוהב ממש מחוץ לארמון.

Comments are closed.